Sinüzite Ne İyi Gelir ? Sinüzit Nasıl Geçer

Sinüs baş ağrısı, iltihaplı sinüslerin (sinüzit) neden olduğu nadir bir baş ağrısı türüdür. Üst yüzdeki mat, zonklama ağrısı gibi hissediliyorlar.
Bu haber 2017-01-03 13:36:58 eklenmiştir.


Birçok kişi aslında bir sinüs baş ağrısı bulunduğunu varsayıyor ve aslında bir migren veya gerilim tipi baş ağrısı olma ihtimali çok yüksek.

Özellikle haftada bir veya daha fazla sürdüğü takdirde, tezgah üstü tıbbın üstesinden gelemeyeceğiniz herhangi bir kötü baş ağrısı yaşıyorsanız, GP'nizi görmek önemlidir, böylece doğru tanı ve tedavi alabilirsiniz.

Sinüs baş ağrısına ne neden olur?

Sinüsler burun, gözler ve yanaklarda bulunan kafatasında küçük hava boşluklarıdır. Burun içine açılırlar, mukus boşaltılmasına ve havanın normal şekilde dolaşmasına izin verirler.

Burun ve üst solunum yollarının astarı enfekte olduğunda - örneğin soğuk algınlığı ile - enfeksiyon sinüslere yayılabilir ve şişmesine neden olabilir. Sinüslerden burna küçük bir açılma engellenebilir, bu da sinüsler içinde biriken basıncın oluşmasına neden olur. Buna sinüzit adı verilir.

Sinüziti olan bazı insanlar için basınç, ağrıya ya da sinüs başağrısına neden olacak kadar artar.

Havalı veya sıkışık hissedebilirsiniz, ancak soğuk gittikten sonra normalde daha iyi olur.

Sinüzit ve sinüs baş ağrısı çok daha uzun sürebilir. Bu genellikle bakterilerin sıkışmış mukoza bulaşmaları veya sinüsleriniz art arda bir alerji yüzünden şiştiğinde olur. Detaylı olarak sinüzite ne iyi gelir adı altındaki platformda bu bilgilere yer verdik.

Sinüs baş ağrısı belirtileri

Sinüs baş ağrısı, yüzünde (gözlerin, yanakların ve alnın çevresinde) hissedilen, genellikle sadece bir tarafta sürekli, zonklama yapan bir ağrıdır. Sabahları en kötü ilk şey olan eğilimindedir ve öğleden sonra daha iyi olabilir.

Başınızı hareket ettirdiğinizde, gerinmeniz veya aşağıya eğmenizde ve aşırı sıcaklık değişiklikleri yaşarsanız (sıcak bir odadan dondurucu havaya çıkmak gibi) ağrı daha da kötüleşebilir. Ayrıca dişlerinize, üst çenelerinize ve başınızın diğer bölümlerine yayılabilir.

Yüzünüz şişmiş hissedilebilir ve dokunma hissi verir; burnunuzdaki yeşil veya sarı mukus akıntısı ve yüksek sıcaklık (ateş) gibi diğer sinüzit belirtileri de olur.

Bir sinüs baş ağrısı semptomları migren ve gerginlik tipi baş ağrısı semptomlarına çok benzer olabilir, bu nedenle bazen sizin sahip olduğunuzu söylemek zor olabilir, ancak sinüs baş ağrısı, ateş ve burun akıntısı gibi diğer sinüzit semptomlarıyla ortaya çıkar.

Genellikle, yüz ağrısı veya baş ağrısı yaşıyorsanız, ancak başka hiçbir sinüzit belirtisi göstermiyorsanız, migrene veya gerginlik tipi baş ağrısına yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Sinüs baş ağrısı tedavisi

Sinüzit nasıl geçer sorularına cevap niteliğinde kullanılmaktadır. Hafif semptomlarınız varsa, bunları evde onlarla tedavi edebileceksiniz:

Dinlenme ve bol miktarda sıvı içme

Paracetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesicileri alarak

Burun tıkanıklığını gidermek için tezgahta dekonjestan nazal spreyler veya damlalar kullanın - her seferinde bir haftadan fazla kullanılmamasına rağmen

Etkilenen sinüslerinize birkaç dakika boyunca sıcak bir flanel tutarak ve bunu günde birkaç kez tekrarlayın

Burnunuzun iç kısmını eczacınızdan temin edilebilen tuzlu burun spreyi veya solüsyon ile yıkamak - bu mukus, bakteri ve herhangi bir alerjiye neden olan parçacıkları temizleyerek sinüslerde şişmeyi azaltmanıza yardımcı olabilir

Doktorunuz ne zaman görüşecek?

Başınız ağrısı bir hafta sonra düzelmez, kötüleşir veya geri gelmeye devam ederse GP'nize bakın. Doktorunuz öneride bulunabilir:

Antibiyotikler - belirtilerinizin nedeni bir bakteriyel enfeksiyon olduğu düşünülürse

Antihistaminikler - belirtilerinizin nedeni bir alerji olduğu düşünülürse

Sinüslerinizdeki şişmeyi azaltmak için kortikosteroid spreyler veya damlalar

Bazı durumlarda, Doktorunuz size belirtilerinizin altında yatan nedeni bulmak için bazı testler yapacak bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına başvurabilir.

 

Başka hiçbir tedavi yardımcı olmazsa, KBB uzmanınız sinüslerin drenajını iyileştirmek için ameliyat önerebilir.

ETİKETLER : sinuzit sinüzite ne iyi gelir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

   
Döviz Kurları
güvenilir bahis siteleri
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Tabelacı
Video
film izle