Coşkun Erdem yoğun bakımda! Coşkun Erdem kimdir?

78 yaşındaki ünlü kanun sanatçısı ve bestekar Coşkun Erdem’in, İsviçre’nin Zürih kentinde program yaparken sahnede düşerek beyin kanaması geçirdiği öğrenildi.
Bu haber 2016-11-23 00:31:37 eklenmiştir.


Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay’dan sanat camiasını üzecek bir haber geldi. Coşkun Erdem’in, İsviçre’de ölümle pençeleştiğini Instagram adresinden yazan Akay, “Ünlü kanun sanatçısı ve bestekar Coşkun Erdem, İsviçre’nin Zürih kentinde program yaparken sahnede düşerek beyin kanaması geçirdi. Hastaneye kaldırılan sanatçımızın beyninde pıhtı atması olduğu ve müdahale ile pıhtının temizlendiğini öğrendim.  Şu an yoğun bakımda yatan sanatçımız ölümle pençeleşiyor! Lütfen dualarınızı eksik etmeyin.” notunu düştü. Münir Nurettin Selçuk’tan Safiye Ayla’ya ve Müzeyyen Senar’dan Zeki Müren’e kadar çok sayıda efsane sanatçıya sahnede eşlik eden Coşkun Erdem, “Kader böyle imiş ne söylesem boş” isimli eser başta olmak üzere, dillerden düşmeyen çok sayıda besteye de imza attı.

 

Coşkun Erdem Kimdir?

Coşkun Erdem, 1938 yılında Gemlik'in Kapaklı köyünde dünyaya geldi. İlk hatırladığı ses ud, çünkü babası Mustafa Bey, oğlu sanatçı olsun diye yanına gelip ud çalarmış.

Babasının işi dolayısıyla bir süre sonra Zonguldak'a oradan da Çaycuma'ya göçtüler. Seslerin makama ve melodiye dönüşmesi Çaycuma'da başladı.

Çok küçük yaşta olmasına rağmen sesi ve makam yeteneği dolayısıyla Çaycuma'nın tek camiinde ezan okumaya başladı.

Mustafa Bey, oğlunun sanatçı olmasını çok istediği için Adapazarı'na taşındı. Coşkun Erdem, ilk sistematik müzik eğitimini Adapazarı Musiki Cemiyeti almaya başladı.

Bestelediği saz semaileri ve peşrevleriyle ünlenen İsmail Sefa Olcay'ın yanında kanuniliğe doğru ilk adımlarını attı.

Bir süre sonra Mustafa Bey, Adapazarı'nın oğluna dar geldiğine karar verip varını yoğunu satarak, bütün sanatların ve büyük hayatların merkezi olan İstanbul'un yolunu tuttu. Küçük Coşkun, Türk Musikisi'ne değerler kazandıran Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne hemen kabul edildi. Kadri ve İsmail Şençalar, Şerif İçli, Neyzen Gavsi Baykara ve büyük kanun üstadı Ahmet Yatman'dan özel dersler aldı.

1954 yılında yani henüz 16 yaşındayken Yenikapı Çakır Gazinosu'nda okuyucu olarak sahneye adımını attı. Solistlik hayatı iki yıl sürdü. Daha sonra okuyuculuğu bırakıp saz heyetine katıldı.

Genç yaşına rağmen, devrin önemli solistlerinin saz heyetinde kanuni olarak işe başladı. Turnelere katıldı. Bu arada şiirler yazıp besteler yaptı.

1960'larda verilmeye başlanan ilk Altın Plak Ödülü'nü, bestesini Coşkun Erdem'in yaptığı rast makamındaki ‘‘Kader böyle imiş ne söylesem boş’’ adlı şarkısıyla Sevim Tanürek aldı.

Ardından Erdem'in besteleri peşpeşe gelmeye başladı. Hala dillerden düşmeyen 50'nin üstünde besteye imza attı.

Fasıl şefliği, solist refakatlığı yaptı ve oyun havalarını mükemmel icrasıyla dikkati çekti.

Dünyanın bir çok ülkesinde kanunu ile konserlerde, icralarda bulundu.

Zeki Müren, Münir Nurettin Selçuk, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Behiye Aksoy gibi bir çok sanatçının gerek konserlerinde, gerek stüdyo kayıtlarına kanunu ile eşlik etti.

 

Altı evlilik yapan bestecinin bu evliliklerinden bir kızı, bir oğlu ve üç de torunu var.

ETİKETLER : Coşkun Erdem yoğun bakımda Coşkun Erdem kimdir? Coşkun Erdem Eserleri Zeki Müren Münir Nurettin Selçuk Müzeyyen Senar Safiye Ayla Hamiyet Yüceses Behiye Aksoy
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAGAZİN haberleri

   
Döviz Kurları
güvenilir bahis siteleri
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Tabelacı
Video
film izle