Kauçuk


Bu haber 2016-11-07 14:55:20 eklenmiştir.


Günümüzde otomobil lastiği, zemin ve bir çok eşyada kullandığımız kauçuk; tropikal bitkilerin özsuyundan, doğalgazdan veya petrolden üretilmektedir. Tropikal ağaçlardan toplanan özsuya lateks de denilebilmektedir.Kauçuk karo ve diğer kauçuk zeminler ağaçların özsuyundan elde edilen kauçuklara doğal kauçuk, petrol ve doğalgazdan elde edilen kauçuklara da sentetik kauçuk olarak gruplandırılabiliriz. Kauçukları halk arasında lastik veya esnek madde olarak da tanımlayabilirler.

 

 

Kauçuk günümzde bir çok alanda kullanılmakla birlikte yumuşak ve esnek yapısı sayesinde kemer, korse, lastik çorabı (varis borabı) gibi ürünlerin yapımında da kullanılabilmektedir

 

Doğal Kauçuk Nasıl Elde Edilir

 

 

Bitkinin özsuyunun bulunduğu kısma lateks denir. Bu lateks ağaçın iç kısmında bulunduğundan dolayı ağaç kabuğu yarılarak dışarı aktarılır. Lateks kendi haline bırakıldığında süt gibi ekşir, pıhtılaşır ve kötü bir koku ortaya çıkardığı için lateksi olduğu gibi saklayabilmek adanına içerisine, amonyak, formaldehit ve sodyum fosfat katılır. Diğer bir işlem ise kauçuğun ayırma işlemidir. Bunun için bazı alanlarda bol dumanlı ateşler yakılır, uzun sopalar takılan tahta levhalar levhada ki kauçuk 20-30 gr. oluncaya kadar latekse batırılarak dumanda bekletilir daha sonra kesilerek levhadan ayırılır ve bir süre kurumaya bırakılır. Ayrılan kaçuk farklı hızda dönen silindirler arasından geçirilerek suyla yıkanır ve böylelikle yassı, yüzeyi pürüzsüz krep kauçuk elde edilir.

 

 

Kauçuğun Eşya Yapımındaki Önemi

 

Kauçuk ancak ham olarak bazı yapıştırıcı sıvılarda kullanılabilir.  Bunun dışında geriye kalan tüm eşya yapımında vulkanlaştırılmış olarak kullanılır. Vulkanlaştırma kauçuğa kükürt eklemek demektir. Kauçuğa kükürt eklenerek kaçuk esnekliğini kaybeder ve sert bir cisim haline gelmiş ebonit elde edilir.

 

Kauçuğun Kullanım Alanları

 

Kauçuğun kullanım alanları oldukça geniş olmakla birlikte hayatımızın hemen hemen her alanında bulunmaktadır diyebiliriz.  Tenis kortları, golf, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, suni çim, dekorasyon, dekoratif çim, lastik ayakkabı, çizme, lastik taban, topuk İmalatında, otomotiv sert tekerlek, fren ve bebriyaj bataryaları, sürtünme plakaları, lastik conta ve takoz imalatlarında sıkça kullanıldığı tespit edilmiştir. Hemen hemen her alanda kullanılan kauçuk; zeminlere uygulanmasıyla insan sahalarına bir çok avantaj sunmaktadır.Kauçuk karo, normal kauçuk ve ihtiyaca göre kauçuk belirleyerek yaşam alanlarınızda ki zeminleri daha avantajlı bir hale dönüştürebilirsiniz.

 

Kauçuk Karo'da Uzman Firma : Ayfat Mühendislik

 

 

Ayfat Mühendislik kauçuk karo zemin hizmetiyle sektöründe lider firmalar arasında yer almaktadır. Daha sağlıklı ve kullanışlı olan kauçuk zeminler yaşam alanlarımıza güvenlik ve sağlık avantajı sunduğu gibi estetik görünüşüylede zeminlere şıklık sağlamaktadır. Yürüyüş yolları, spor alanları ve daha fazlası için Ayfat Mühendisliği tercih ederek zeminlerinizi kauçuk ile kaplatabilirsiniz.
Daha detaylı bilgi için :
http://www.ayfat.com.tr

ETİKETLER : kauçuk karo Doğal Kauçuk Nasıl Elde Edilir Kauçuğun Eşya Yapımındaki Önemi Kauçuğun Kullanım Alanları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

   
Döviz Kurları
güvenilir bahis siteleri
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Tabelacı
Video
film izle