‘Kriz yok ama sıkıntılar hiç hafife alınmamalı’

İçinde bulunulan dönemi ‘kriz’ olarak adlandırmadıklarını, ancak bir daralmanın yaşandığını belirten Aydın, “Hafife alınmamalı. Algı yönetimi iyi yapılmalı” dedi. Aydın, "Kredilerde vadeleri uzatacağız" açıklamasında bulundu.
Bu haber 2016-11-02 10:34:11 eklenmiştir.


Bir taraftan hükümet ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredilerde geri çağırma ve yüksek faiz konusunda bankaları sıkıştırırken diğer taraftan da sektör, kredi yapılandırmaları ve faiz indirimleri ile ilgili peş peşe toplantılar yapmaya başladı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin önceki gün yaptığı ve “kâr değil, feragat yarışı” çağrısında bulunduğu toplantının ardından dün de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın İstanbul'da ekonomi basınıyla bir araya geldi. Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil de bugün bir toplantı düzenliyor.

 

GÖSTERGELER OLDUKÇA GÜÇLÜ

 

Aydın, Türkmenistan dönüşü ayağının tozuyla dün İstanbul'da düzenlediği toplantıda rekabet sorununu dikkate almış olmalı ki, “Bu toplantılardan habersiziz diyemem. Haberliyiz de diyemem” deyip topu taca atmayı tercih etti. Aydın, bankacılık ve reel sektör hakkında yaptığı değerlendirme toplantısındaki konuşmasında şunları söyledi: “Algının doğru yönetilmesine ihtiyaç var. İçinde bulunduğumuz dönem, kriz dönemi değildir. Ancak bir daralma yaşanıyor. Asıl olan darbe girişiminin, Moody's not indiriminin ve sınırlarımızdaki jeopolitik gelişmelerin ardından oluşan bu psikolojinin doğru yönetilmesidir.

 

Ülkemizin iç dinamikleri dışında esas itibarıyla küresel gelişmelere de bakılmalı. Dünyadaki asıl sorun ‘büyüyememe' ve bunun neden olduğu sorunlardır. Tüm bunlar nedeniyle yavaşlayan büyümeye rağmen, Türkiye büyümede hâlâ OECD ülkeleri içinde ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye'nin makroekonomik göstergeleri oldukça güçlü. Kamu maliyesi yönetimi Türkiye'nin en önemli çıpasıdır. Kamunun borcu, milli gelirinin neredeyse yüzde 30'u seviyesindedir. Bütçe güçlüdür. Bu kamunun yatırım ve harcama kabiliyetinin hem de teşvikler yoluyla özel sektörün yatırım iştahının yüksek olması için önemli bir manevra alanı sağlıyor.”

 

Gelişmekte olan Türkiye'nin yatırımlarına devam ederken küresel ticaret hacminin daralmakta olması nedeniyle kredilerde oluşan vade uyumsuzluğunun doğal olduğunu belirten Aydın, “Bu süreçte, bankacılık sektörü geçiş dönemini destekleyecek mali güce sahiptir” ifadelerini kullandı. Aydın, “İçinde bulunduğumuz koşullarda algının doğru yönetilmesine ihtiyaç var. İçinde bulunduğumuz dönem bir kriz dönemi değildir. Ülkede bir kriz algısının oluşturulması son derece sakıncalı ve yanlış olduğu kadar işin hafife alınması o derece sakıncalı ve yanlıştır” dedi.

 

KREDİDE VADEYİ UZATACAK

 

Hüseyin Aydın, finansal istikrarı bozmayacak şekilde, geleceğin belirsizliklerinin giderilmesi ve yatırım ve harcama iştahının artması amacıyla düşük faiz ortamı için çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Aydın, “Bilindiği üzere konut kredilerindeki faiz indirimine banka olarak öncü olduk. Düşük faiz ortamı için çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Kredilerde vadeleri uzatacağız” bilgisini aktardı. Bankaların para kazanmak için düşük faiz ortamını tercih edeceğini savunan Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası'nın kredi faizlerinin daha da düşeceğini söyledi.

 

OGER YARDIM İSTERSE BAKARIZ

 

Türk Telekom'da ana hissedarın mali durumu nedeniyle yaşanan sıkıntıyla ilgili sorumuzu cevaplandıran Hüseyin Aydın, “Oger Grubu'nun ödemeleriyle ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Türk Telekom'da devletin alacağı karar önemli. Türk Telekom, Türkiye'nin önemli bir aktifidir. Oger Grubu'nun yardım istemesi durumunda bu teklifi değerlendirebiliriz” dedi.

 

Aydın, Ziraat Bankası'nın Çanakkale köprüsü ve Kanal İstanbul gibi projelerin içerisinde yer almak istediğini de belirtti. Ziraat Bankası'nın Çukurova Grubu'na elindeki hisseler karşılığı verdiği kredinin Turkcell'den alınan temettü ödemelerine bağlı olduğunu da kaydeden Aydın, “Çukurova-Alfa anlaşmazlığı 19 Kasım'da çözülebilir. Üç ortak kendi aralarında bir çözüm bulabilir. Olmazsa anlaşmazlıkta banka olarak üzerimize düşeni yaparız” diye konuştu.

 

ÖZEL SEKTÖRÜN TOPLAM BORCU 1.5 TRİLYON LİRA

 

Hüseyin Aydın, özel sektörün borcunun 1.5 trilyon lira civarında olduğunu ve bunun çevrilmesinde sorun bulunmadığını belirtti. Aydın şunları söyledi: “Bankacılık sektörünün 1.6 trilyon TL olan kredi portföyünün yüzde 75'i reel sektöre verilmiş kredidir. Bu da yaklaşık 1.2 trilyon TL'dir. Özel sektörün yurtdışı borcu da 100 milyar dolar olup toplam özel sektör borcu yaklaşık 1.5 trilyon TL'dir. Özel sektörün borçları analiz edildiğinde yapılan yatırımlar, orta vadede enerji başta olmak üzere Türkiye'nin üretim kapasitesinin artmasını sağlayacak. Bunların karşılığı önümüzdeki dönemlerde alınacaktır. Bu borçlar, dipsiz kuyuya atılmış taşlar değildir. Ülkemiz, ağırlıkla yatırım, ara mal ve enerjiye yatırım yapmaktadır.”

ETİKETLER : Ekonomi Bankalar Kredi İş bankası Garanti Bankası Ziraat Bankası Faiz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

   
Döviz Kurları
güvenilir bahis siteleri
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Tabelacı
Video
film izle