MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar


Bu haber 2016-10-23 23:31:47 eklenmiştir.


MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar, TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş, personel değerlendirme kuruluşlarıdır. Bu alanda çalışan ve sertifikalandırılmış, çeşitli şehirlerde 50’nin üstünde firma bulunmaktadır. Bu firmalar mesleki yeterlilik belgesi verilecek mesleklere göre ayrılmakta ve çoğunluğunu üniversiteler oluşturmaktadır. 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununun ikinci maddesine göre, tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve mimarlık meslekleri ile en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler dışında kalan tüm meslekler için, mesleki yeterlilik belgesi verilebilmekte ve bu mesleğin ulusal yeterliliklerine yönelik belgelendirme kuruluşları yetkilendirilebilmektedir. Kapsam dahilindeki tüm meslekler için belgelendirme çalışması yapılacaktır; ancak sürecin takvimlendirilmesi, iş piyasasının öncelikleri, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda gerçekleşecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabilmesi için, Türk Akreditasyon Kurumunca akredite olmuş MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar tarafından, kişilerden belge başvurusu alınır, başvuruların onaylanıp onaylanmadığı yetkili kuruluşlarca başvuru sahiplerine bildirilir. Başvurusu onaylanan bireyler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen tarih ve saatlerde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından sınava alınır ve değerlendirmesi yapılır. Sınav sonunda başarılı olanlara yine Mesleki Yeterlilik Kurumu onayıyla, MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri ve aynı düzeyde geçerliliği olan, taşınabilir MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartları verilir. Yapılan sınavlar ve alınan belgeler için, sınavda başarısız olmadığınız sürece, 2018 yılına kadar herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Kişi ayrıca, birden fazla alana yönelik farklı yeterlik ve seviyelerde, yeterlilik belgesi alarak, kendini eğitimlerle geliştirip, alanlar arasında yatay ve dikey geçiş yapabilmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar, farklı mesleklere yönelik faaliyet gösterdiklerinden, her birinin yetki ve sınav tarihleri farklıdır. Ancak bu kurumların temel amacı, eğitim ve iş dünyası arasında işlevsel bir bağ kurmak, çalışan ve işveren kesim arasında işbirliği ve uyumun sağlanarak, toplumun ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesi ve nitelikli işgücünün oluşturulmasıdır. Meydana gelen gelişmelerin mesleklere yansıtılabilmesi de yine önemli hedefler arasındadır.    

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar içinde en kaliteli Belgelendirme Kuruluşu olan CERTURK firması ile iletişime geçebilirsiniz.

 

http://www.certurk.com

ETİKETLER : MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar TÜRKAK Türk Akreditasyon Kurumu MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Döviz Kurları
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Video
film izle