Bel Fıtığı İçin Etkili Çözümler

Ters hareket veya kişinin belini zorlayacak şekilde yüklenmesi bel fıtığı oluşumuna neden olabilir. Bu durumda belde bulunan omur kemiği içerisindeki disk hasar göreceğinden dışarıya doğru taşması sonucunda bu bölgede fıtıklaşma gözlenir.
Bu haber 2016-09-28 13:51:58 eklenmiştir.


 

Ters hareket veya kişinin belini zorlayacak şekilde yüklenmesi bel fıtığı oluşumuna neden olabilir. Bu durumda belde bulunan omur kemiği içerisindeki disk hasar göreceğinden dışarıya doğru taşması sonucunda bu bölgede fıtıklaşma gözlenir. Dışarıya doğru taşan bu alan sinir köklerine sıkıştırdığını bel ve bacak bölgesinde şiddetli ağrı hissedilir. Alanında uzman doktor tarafından yapılacak olan kontroller sayesinde hastanın ağrılarının asıl nedeni belirlenerek buna göre tedavi seçimi yapılabilir. Zamanında müdahale edilmesi ile hastanın yaşam koşulları ve tarzı konusunda ufak değişiklikler yapılması sayesinde fıtığın büyümesi engellenebilir. Bu sayede ağrıların şiddeti azalacağından hasta normal bütün yaşayanlar yaşamına devam edebilir ve sorunsuz olarak uzun bir süre hayatını sürdürebilir. Bel fıtığı sorunu olanlar dikkat etmedikleri sürece daha kötü tablolar ile hastaneye kaldırabilirler.

Hastaların kendilerini zorlamaları halinde bel bölgesinde birden fazla fıtık oluşumu gözlenebilir. Fıtıklaşma bel ve bacak ağrılarının oluşmasına neden olduğundan kişilerin Hareket kabiliyetlerini kısıtlamaktadır. Bu nedenle bel fıtığı tedavisi hastaların yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla pek çok farklı şekilde uygulanabilir. Hastanın başlangıç aşamasında olması ilaç tedavisine karşılık vereceği için ilk seçenek ilaç tedavisinin uygulanmasıdır. Bu sayede ağrıların azalması ve kişinin kendini rahat hissetmesi sağlanır. İlerleyen dönemlerde ilaçların etkisi beklendiği kadar olmayacağını fizik tedavi veya enjeksiyon yöntemleri de kullanılabilir.

 

Bel fıtığı ameliyatı hastaların acil bir durum söz konusu olması veya uzun süre ağrılarına çözüm bulunamaması durumunda son tercih olarak uygulanmaktadır. Çoğu zaman hastaların ameliyat sonrasında dikkat etmemesi yeniden fıtık oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda tekrarlanacak olan ameliyat sayıları giderek artabilir ve hastanın daha zorlu bir süreç geçirmesine neden olabilir. Bu nedenle ameliyat olanların operasyon sonrasında daha dikkatli olması ve doktorun önerilerine uygun şekilde hareket etmesi gerekir. Genel anestezi kullanılarak yapılan ameliyatlar sayesinde hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. Bir gece kontrol altında tutulan hastalar ertesi gün taburcu edilerek iyileşme sürecini evde geçirilmesi sağlanır. Bu dönem içerisinde her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski bulunduğundan dikkatli olunması gerekir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Döviz Kurları
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Video
film izle