Kurban bayramlarında bulaşıcı hastalık artıyor

“Hayvansal gıdalardan kaynaklanan hastalıklar, Kurban Bayramı’nda yüzde 30 oranında artıyor” diyen Prof. Özer, kesim, tüketim ve saklama aşamalarında hayat kurtaracak önerilerde bulundu
Bu haber 2016-09-12 10:07:11 eklenmiştir.


İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Özer, bulaşıcı hayvan hastalıklarının bayramda yüzde 30 oranında arttığına dikkat çekti. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61'inin hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklandığını vurgulayan Prof. Dr. Özer, “İnsan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin yüzde 90'ının hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklandığı unutulmamalıdır” dedi. Özer, sorularımızı yanıtladı:

KULAK KÜPELERİNİ ATMAYIN

– KURBANIN KESİMİ: Kesimi yapılacak hayvanlara kesimden 6-12 saat öncesinden kesim anına kadar yem verilmemeli, fakat devamlı temiz suya ulaşımları sağlanmalıdır. Hijyenik bir ortamda, hayvana eziyet edilmeden ve ehil insanlar tarafından kurban kesimi gerçekleştirilmelidir. Kesim yapıldıktan sonra kulak küpeleri atılmamalı ve bunlar Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine teslim edilerek  kayıttan düşülmesi sağlanmalıdır.

– KURBANIN PARÇALANMASI: Hastalık yapan mikroorganizmaların ete bulaşmasının önlenmesi, ette mevcut mikroorganizma sayısını azaltmak ve toksin salgılamalarını engellemek için; kesme, yüzme ve eti parçalama işlemleri serin bir yerde titizlikle yapılmalıdır. Mide ve bağırsak içeriği görünebilir bir şekilde karkasa (gövdeye) bulaşmışsa, kan pıhtısı veya fazla miktarda kir var ise gövde makul ölçüde yıkanmalıdır. Bunun dışında mümkün olduğunca gövdeyi yıkamaktan kaçınılmalıdır ve unutulmamalıdır ki yıkama ile görünebilir kirler temizlenebilir, ancak mikropları bertaraf edilemez. Eğer yıkama olayı abartılırsa kirli yerdeki mikroorganizmaların temiz kısımlara bulaşmasına neden olunabilir. Kesme ve yüzme işleminin hiçbir aşamasında derinin dış yüzü, et ile temas etmemelidir. Boynuz, deri, kuyruk ilk fırsatta tam olarak ayrılmalıdır. İşkembe ve bağırsaklar açılmamalı, kesim yeri zeminine işkembe ve bağırsak içeriği kesinlikle dökülmemelidir. İç organlar en geç 30 dakika içinde çıkarılmalıdır. Geciktirilirse, işkembe ve bağırsak gazlarını kokusu ete geçebilir, ayrıca mikropların etkisi ile etin ısısı yükselebilir.

Etin rengi solar sulu hal alır. Etin dayanma süresini azaltır.

24 SAAT BEKLESİN

– ETİN SAKLANMASI: Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve güneş görmeyen serin ve temiz bir yerde 5-6 saat bekletilmelidir. Daha sonra küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetlerine konularak buzdolabına kaldırılmalıdır. Vatandaşlarımız kesimden hemen sonra kavurma yaparak etleri tüketmektedir. İdeal olanı etin 24-36 saat bekletilmesidir. Kesimden sonra 1-4 saat içerisinde başlayan ölüm sertliği nedeniyle olgunlaşmadan tüketilen etler daha sert ve lezzetsiz olur. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava almayacak bir durumda üst üste büyük parçalar halinde konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Etin hava almayan kısımlarında bozulma görülür.

Dondurulmuş etler 6 aya kadar dayanır

Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber +4 derecede saklandığında; kıymada 1-3 gün, parça etlerde 4-5 gündür. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda -18 derecede muhafaza edilmelidir. Dondurulmuş etler 6 ay saklanabilir. Hijyenik  kesimlerde bu süre 9 aya kadar uzayabilir. Dondurulmuş etlerden pişirilecek miktarı kadar çözdürülmeli, çözdürülen etler tekrar dondurulmamalıdır.

Yenilmeyen organları derine gömün ve üzerine kireç dökün

 

Yenilmeyen iç organlar usulüne uygun bir şekilde imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Gömme işlemini yaparken çukurun; atılan organların kedi, köpek gibi hayvanların çıkaramayacağı derinlikte olmasına, atılan organların üzerine sönmemiş kireç dökülmesine dikkat edilmelidir. Böylelikle birçok zoonoz karakterdeki hastalığın bertaraf edildiği unutulmamalıdır. Hastalık taşıyan iç organların (karaciğer ve akciğer gibi) köpek ve kedilere verilmemesi gerekir. Bütün bunlar usulüne uygun bir şekilde imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Dikkatli ve yaralamadan yüzülen deri bolca tuzlandıktan sonra bunları toplayan ilgililere verilmelidir. Ne yazık ki; kurban döneminde deri zayiatı nedeniyle önemli ekonomik kayıplar oluşmaktadır. Nil SOYSAL/Sözcü

ETİKETLER : istanbul Ölüm Veteriner
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

   
Döviz Kurları
güvenilir bahis siteleri
Karabük Güncel Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TANITIM
Tabelacı
Video
film izle